Pesti Zsibongó

2024. április 18. csütörtök
Szövegméret
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Címlap arrow MOZGÁS-tér arrow Kilátó arrow Vancouver 2010 - A téli olimpia helyszínei 2.
Vancouver 2010 - A téli olimpia helyszínei 2.
HEGYEK ÉS ARÉNÁK

A háttérben feltáruló látvány is érdekes. Az olimpiai tévéközvetítéseket nézve kíváncsiak lettünk rá, hogy hol is zajlanak a versenyek.

Nemhiába mondják Vancouvert a világ egyik „legélhetőbb” helyének. Egyik nagy előnye, hogy lábánál ott a tenger, és minden oldalról kirándulóhelyek veszik körül. Most ezek közül kettő a téli olimpiának adott otthont.

Whistler -  a mennyei síparadicsom
A Cypress Mountain (Ciprus-hegy) –
A snowboard- és a szabad stílusú síversenyek helyszíne
Ciprus-hegy ködtengerrel
Ha köd üli meg az öblöt, a Cypress-hegyen még süthet a nap

Ez a népszerű télisport-központ Vancouver központjától északnyugatra, mindössze 20 kilométerre fekszik. A 910 m tengerszint feletti magasságban lévő állomás parkolóját elhagyva, már a hegyekre és vizekre nyíló körpanoráma kedvéért is érdemes felszállni valamelyik síliftre.

Összesen hat sílifttel lehet feljutni az 1454 m magas Mount Strachan és az 1193 m magas Black Mountain lejtőin kialakított 38 sípályára. A leghosszabb közülük több mint 4 kilométeres. Ezen kívül 19 kilométernyi sífutópálya áll a síelők rendelkezésére. Nyáron a mountainbike-osok veszik birtokukba az ösvényeket, és persze van kalandpálya is a mozogni vágyóknak.

A téli szezon általában decembertől április végéig tart, de az időjárás nagyon kiszámíthatatlan. Ezért fordulhatott elő, hogy az olimpia előtti enyhülés és az eső elmosta a havat a Ciprus-hegyen, és csak az utolsó pillanatban megindult havazás (meg a Whistlerből helikopterrel és teherautókkal tonnaszám leszállított hó) tette lehetővé a versenyek megrendezését.

 

A Whistler sícentrum –
Az alpesi versenyek központja
Peak 2 Peak drótkötélpálya
A csúcsok közötti ingázó kabin menet közben

Kanada legnagyobb sícentruma Vancouvertől kb. 120 km-re északkeletre található. Egy csodálatos tengeröböl mellett vezet fel hozzá az út, amely a Tengertől az égig – Sea to Sky – nevet kapta.

Whistler üdülőfaluja 670 m magasan fekszik két hatalmas hegy, a Whistler (2182 m) és a Backcomb (2440 m) között. A két hegy még össze is van kötve egymással a Peak 2 Peak (Csúcstól Csúcsig) kötélpálya révén. A 4,4 km-es utat 11 perc alatt tehetjük meg, olykor a felhők felett utazva, tiszta időben viszont lélegzetelállító látványban részesülve.

A sílifttel elérhető legmagasabb pont a Blackcombon van, 2284 m magasan a tengerszint felett. Összesen 24 sílift szállítja az utasokat. Észak-Amerika legnagyobb magasságkülönbségű sípályája is itt van (1609 m).

A csúcstól-csúcsig drótkötélpálya
Kilátás a kabin ablakán

Mindkét hegyen számtalan különböző nehézségi fokú sípálya áll a sportolni vágyók rendelkezésére, összesen 280 km hosszan. Itt mindig garantált a hó, néha túl sok is van belőle. 2010 januárjában majdnem összejött a havi tíz méternyi (február másodikára sikerült). De az időjárás nagyon változékony, és sokszor van rossz idő – köd, hószakadás vagy hóvihar. Nem véletlen, hogy a Whistler-hegyet eredetileg London-hegynek hívták az itteni bányaterület elnevezése után, amely viszont a gyakori sűrű köd és eső miatt kapta a nevét. Ennek ellenére a sírajongók Amerika legjobb síközpontjának tartják.

 

  • Whistler Olympic Park: a sífutás, sílövészet, síugrás és északi összetett versenyek helyszíne. A Callagan-völgyben lévő Olimpiai Parkot kifejezetten a 2010-es olimpiára építették egy rekultivált bányatelep helyén. Az építkezésnél igyekeztek a környéken lakó indián népek vállalkozóit alkalmazni, és az erdő idősebb fáinak megőrzésére is ügyeltek. A létesítmény premierje 2009 januárjában a Síugró Világkupa megrendezése volt. A síguráshoz két új sáncot építettek - egy 106 méteres normál sáncot és egy 140 méteres nagysáncot.

 

Sport vagy halálos cirkusz?
Átadás előtt a gyilkos szánkópálya - az olimpia alatt kicsit korrigálni kellett
  • Whistler Sliding Centre – a műjeges szánkópálya a Whistler-hegy peremén, a Fitzsimmons Creek völgyben. Ez a szánkó-, a tobogán- (vagy szkeleton) és a bobversenyek helyszíne. Sajnos már tragikus esemény kötődik a hozzá. Néhány órával az olimpia megnyitása előtt egy grúz szánkós, Nodar Kumaritasvili edzés közben kirepült a pályáról és életét vesztette. Egy héttel később egy svájci bobversenyző sérült meg annyira, hogy kórházba kellett szállítani. A jégcsatorna őrületesen gyors, a legkisebb hiba is végzetes következményekkel járhat.

 


Whistler panoráma
Lélegzetelállító távlatok – és korlátlan síelési lehetőségek Whistler környékén

Olimpiai falu
Téli Olimpia - 2010

Az olimpiai falut Whistlertől 8 kilométerre, a Cheakamus-völgy újonnan épült házaiban alakították ki, amelyek a versenyek után üdülőként szolgálnak. Az épületeket már meg is vásárolták a tulajdonosok, és nemcsak a fotóik függenek kint a falakon, hanem még vendégkönyveket is elhelyeztek, hogy az olimpikonok megörökítsék bennük a kézjegyüket.

Itt nem olyan magas az életszínvonal, mint a vancouveri olimpiai faluban. A szobák kisebbek, némelyik kicsit huzatos is, a falak vékonyabbak, többen osztoznak a fürdőszobán, az étkezéshez műanyagtányérokat adnak. De a legtöbb sportoló élvezi a „cserkészhangulatot”. Itt is vannak közösségi helyiségek, fitneszterem, biliárd, sőt zeneterem is, élő koncertekkel. A kanadai indiánok alkotásait kiállításon mutatják be. „1984 óta minden szállást ismerek, de ilyen szép olimpiai falut még nem láttam” – állítja a német szánkószövetség sportigazgatója.

Kattints a képekre! Kattints a képekre! Kattints a képekre!
A hegyes-vizes látvány kedvéért is érdemes síliftre szállni a Cypress-hegyen, de nem csak ott...
Nagyításhoz kattints a képekre!

VANCOUVERI ARÉNÁK

Canada Hockey Place –
A jégkorongmeccsek helyszíne

A fedett jégpálya olimpia-mentes időkben a General Motors Place nevet viseli, mivelhogy az óriáscég építtette 1995-ben. Ezért is becézik a helyiek „garázsnak”. A 18 ezer férőhelyes aréna a Vancouver Canucks hokicsapat otthona, de kosárlabdameccseket és koncerteket is rendeznek benne.

A hely specialitása a 2006-ban ötmillió dolláros beruházással felépített, rendkívül nagy a képfelbontású és színmélységű 4 oldalú óriásképernyő, amelynek hatalmas (411 x 732 cm-es) felületein mindössze 10 mm-es pixelek jelenítik meg 4,4 milliárd betáplált színárnyalatot.

Pacific Coliseum –
A műkorcsolyaversenyek és a rövidpályás gyorskorcsolya-versenyek helyszíne

Az 1967-ben épült fedett aréna 1968-ban a Csendes-óceáni Nemzeti Kiállítás egyik pavilonja volt, majd 1995-ig a Canucks hokicsapat vette bérbe, emellett koncertek helyszínéül szolgált. 2001 óta a junior ligában játszó Vancouver Giants jégkorongcsapat otthona. Az olimpiára némileg felújították, a lelátókon 14 ezer néző foglalhat helyet. A világverseny után a hoki mellett általános rendezvényközpontként működik tovább.

Hillcrest Park –
A curling-versenyek helyszíne

A szabadidőpark területén több sportlétesítmény is található. Itt van a Curling Club sporttelepe is, ahol 2009-ben adták át a minden elvárásnak megfelelően átépített, új curling-központot. A 8 csúszókorong-pálya eseményeit egyszerre hatezer néző tekintheti meg. A létesítményt az olimpia után többfunkciós közösségi központtá alakítják át.

UBC Thunderbird Arena –
A jégkorongmeccsek másik helyszíne

A Brit Columbiai Egyetem területén található, 13 kilométerre az Olimpiai falutól, de tömegközlekedéssel könnyedén elérhető. A 2008 nyarán átadott, 7500 nézőt befogadó arénában három műjégpálya is van, az egyik kizárólag edzésekre használható.


Kattints a képekre! Kattints a képekre! Kattints a képekre!
Az új richmondi ovális aréna a bődületes méretű fenyőtetővel. Kattints a képekre!
Richmond Olympic Oval –
A gyorskorcsolyaversenyek helyszíne

Vancouvertől délre, az agglomerációs övezetben fekszik Richmond városa, ahol a vancouveri nemzetközi repülőtér is található. Itt nyitották meg 2008 decemberében azt az érdekes sport- és rendezvényközpontot, amely kívülről egy gém kiterjesztett szárnyát formázza. Az építők ezzel tisztelegtek az őslakos salish-indiánok előtt, akiknek ez a madár volt a jelképük.

A csarnok különlegessége a bődületes méretű (kb. 200x100 méteres) tetőzete, amely a legnagyobb fafödém egész Észak-Amerikában. Ráadásul egy bizonyos bogárkártevő által okozott ökológiai katasztrófából megmentett faanyagból építették meg. A létesítmény belülről is impozáns – a 8 ezer főt befogadó csarnok területe 33 ezer négyzetméter, a jégpályák hossza 400 méter. Az olimpia után ezt az épületet is átalakítják – többfunkciós sportközpont lesz két műjégpályával, futópályával és edzőtermekkel.


Cikkajánló

Peak 2 Peak drótkötélpálya
A két hegycsúcs közötti kötélpálya egyik végén
Olvasta: 8757
Hozzászólások (0)Add Comment

Szólj hozzá Te is!
kisebb | nagyobb szövegmező

busy
 
< Előző cikk   Következő cikk >
Ajánló

Csipkerózsika a parkok között

Enyhén szürrealista film-elégia a legnagyobb pesti park, a Népliget két arcáról, a pezsi blogger kamerája által megidézve. A 2010-es forró nyár néha libabőrösen magányos sétányaiba beleálmodott 2009-es fesztivál-emlékképekkel (a lá Cortazar-Antonioni).
A 2011. szeptember 2-4. között ismételten megrendezésre kerülő SzeptEmber Feszt 2010-ben a legsikersebb évadját zárta. A tavalyi programokról és a Népliget történetéről
itt olvashatsz >>

Cikkajánló

 

REPUBLIC: Pozitív élmények sorozatban

Koncert-benyomások egy 15 perces filmetűddel...

 

A bor csodája

Zelnik József A NAGY SZERTARTÁS című megkerülhetetlen kötete, mely egy mély titkot is feltár...

 

Kepes András iskolái

Egy vérbeli újságíró szellemes önvallomása. Lehet tanulni tőle...

 

Libasültek

Márton-napra és azután...

 

Sütőtökszezon

A sütőtök a legolcsóbb téli vitaminforrásunk, de ha mindig sült tök formájában fogyasztjuk, hamar rá lehet unni...

 

Tök jó!

Sima vagy rücskös, kolbász vagy bunkó, repülő csészealj? Mindegyik tök, és mégis tök más...

 

Itt a világvége...

A világvége illemtana. Kell ez nekünk? A Meszlényi könyv kritikája...

 

Kelta zene, ír sztepp

Mi ez a tánc, fiatalok? Az 1994-es Eurovíziós fesztivál legnagyobb szenzációja...

 

Kisfarsangolunk

A hagyományos ünneprend szerint három farsangos időszakunk van: a kicsi, a nagy meg a zöld...

 

Ne köpd ki a szőlőmagot

A szőlőszem csodáit nagyrészt még ma is titok fedi...

Legfrissebb hozzászólások >>

Télvégi saláták
Imádom az almás feketeretek-salátát. Hetente megcsinálom, és a férjemmel együtt élvezzük, ...
Aranykönyves Júlia
Most tudtam meg, hogy Júlia meghalt 76 évesen. Nagyon szerettem a könyveit és az elképzeléseit...
A nagypénteki hal
Szerintem is butaság ez a nagypénteki ünnep. Akiknek ez fontos, azok megünneplik. Akiknek meg ne...
Illemhely-TUDOMÁNY
Ma már nemcsak Santa Monicában, hanem a tőlünk nyugatra lévő városok egy részében is elindu...
Az Állami lakótelep
Jó estét mindenkinek, remélem még működik ez az oldal, és olvassák is. Önökhöz képest e...
Búcsú Laci bácsitól
Most olvastam a réges-régen leírt sorokat Pesti László temetéséről. Annyira szép volt és m...
Szolnokon is "Kész a leltár"
Makón éltem át és örömmel a másfél órát vele a Hagymaházban.
Az Állami lakótelep
Még annyit szeretnék mondani, hogy néhai "LACI" bácsit természetesen jól ismertem, hiszen éde...

Mozilla Firefox

Ajánlott böngészőnk
Kattints a képre!

Ajánlott böngészőnk - kattints a képre és töltsd le...

A leggyorsabb és
legbiztonságosabb böngésző.
Magyarul beszél és ingyenes.
Ráadásul mindent látni fogsz...

Töltsd le és installáld
pillanatok alatt!