Pesti Zsibongó

2024. április 18. csütörtök
Szövegméret
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Címlap arrow SZÍN-tér arrow Kultur-dzsem arrow Kisfarsangolunk
Kisfarsangolunk
Írta: Bogdán Éva   
Kisfarsang
Újbor

Ahogy komorul az időjárás, úgy szaporodnak az ünnepek. Miután már eleink is megragadtak minden alkalmat a munkák félbehagyására meg a vigadozásra, így kisebb megszakításokkal tulajdonképpen szürettől pünkösdig farsangolhatunk. A hagyományos ünneprend szerint három „farsangos” időszakunk van. Az első a szüretet, a második a karácsonyt, a harmadik pedig a húsvétot követő másfél-két hónap. Vagyis a kisfarsang, a nagyfarsang és a zöldfarsang. Akkor csapjunk is bele!

A szeptember végétől november végéig, azaz Szent Mihálytól Katalin napjáig tartó „kisfarsang” jeles napja november 11-e. Márton napja régebben afféle gazdasági határnap volt. Ekkor fejeződött be az állatok behajtása a legelőkről, ekkorra kellett beszolgáltatni a földesúrnak járó tizedet, és a pásztoroknak is ekkor fizették ki a járandóságukat.

Miután megtörtént az elszámolás, lehetett ünnepelni, éppen volt is mivel, hiszen ekkorra kerültek vágósorba a libák. „Aki Márton-napon libát nem eszik, egész éven át éhezik" – szólt a mondás. Ezért aztán országszerte libatorokat rendeztek, nehogy már éhen maradjanak a következő esztendőre. ( Libasült-receptjeink itt találhatók .) További lakomákra adott okot, hogy erre az időszakra tartogatták a lakodalmakat és a bálokat. A szerencsés véletlennek köszönhetően Márton-napra általában kiforrt az újbor is, így mindjárt volt mivel meglocsolni a libapecsenyét. A kicsit még csípős ízű nedűt sok helyütt Szent Márton boraként is emlegetik. Merthogy a gazdasági praktikumok mellett ezen a napon emlékeztek meg az egyik legnépszerűbb szentről is.

 

Szent Márton köpenye

Szent Márton, az egykori toursi francia püspök, valós történeti személy. Egyik legendája szerint – melyet az általa alapított franciaországi Marmoutier kolostor tartott fenn – hun származású volt. Pannóniában született, a mai Szombathely környékén, 317 körül, ahol apja a Római Birodalom századosaként szolgált.

A család néhány évvel később a mai Paviába költözött. A tizenkét éves fiú itt a szülei tiltakozása ellenére „hitújonc” lett (ami akkoriban a pogányok keresztény hitre térésének első lépése volt). Tizenöt évesen besorozták a római hadseregbe, és mint lovas testőrtisztet Galliába vezényelték.

El Greco: Márton a koldussal
Márton a koldussal El Greco híres festményén

A legenda szerint 334-ben a mai Amiens városkapuja előtt találkozott egy didergő koldussal. Erre a kardjával kettéhasította a köpenyét, és egyik felét a koldus vállára terítette. A következő éjszaka álmában megjelent Krisztus a fél köpenybe burkolózva - mert ő volt az, akit koldusnak vélt.

Márton ezek után kilépett a hadseregből, megkeresztelkedett, majd téríteni indult kelet felé, egészen a Dunántúlig. Hazatérve az édesanyját is megtérítette. 359-ben Poitiers közelében telepedett le, 371-ben Tours városának polgárai püspökké választották.

A város mellett kolostort alapított, ami a középkorban Franciaország egyik vallási központja lett. Hívei és szerzetesei tiszteletétől övezve halt meg 397-ben. A hagyomány szerint november 8-án hunyt el, és november 11-én temették el. Temetésének időpontja vált emléknapjává. Ugyanis hamarosan szentté avatták, miután számos csodát tulajdonítottak neki - gyógyításokat, halottak feltámasztását, az ördög legyőzését, rablók megtérítését, vad kutyák megszelídítését. Szent Márton volt a nyugati kereszténységben az első olyan szent, aki nem mártírként halt meg. (A görögkeletieknél Miklós volt az első.)

Szent Márton a középkor egyik legnépszerűbb szentje volt. Védőszentként tisztelték a koldusok, a katonák, a ló- és lúdtartók, a szőlőművelők, a hordókészítő kádárok, segítségét kérték gyermekbetegségekben és orbánc vagy gennyes betegségek esetén. A frank-meroving királyok Franciaország védszentjévé emelték.

Márton kultusza hazánkban is virágzott. Az ő tiszteletére épült születésének feltételezett helyén a pannonhalmi bencés apátság, melyet szentmártonhegyi apátság néven is emlegettek. István király és számos utóda Szent Márton képét festette a zászlaira. A szabolcsi zsinat 1092-ben Magyarország védőszentjének nyilvánította.

 

Márton lúdja

Harangoznak a ludaknak
Harangoznak a ludaknak. Márton-naptól fogva megsütik őket

Hogy a Márton-nap miért függ össze a ludakkal, arra két magyarázat is létezik. Az egyik legenda szerint Róma védői elaludtak, és csak az mentette meg a várost a gallok támadásától, hogy a ludak hangos gágogására felébredtek. Innen ered az Avis Martis, azaz Mars lúdjai elnevezés. (Mars volt a római mitológiában a hadisten.) Később, a keresztény hitvilágban a ludakat is átkeresztelték, és lett belőlük Avis Martinus, azaz Márton lúdja.

ERZSÉBET ÉS KATALIN BÁL

2009. november 21-én 20 órától

a Rózsa Művelődési Házban

 Zenél a Sylver Boy`s együttes.

Belépõ: 2.900 Ft/ fõ

Érdeklõdés, asztalfoglalás: 290-94-98, 291-28-96

Cím: Budapest, XVIII., Városház u. 1-3.

Ehhez persze Márton püspök is hozzájárult. Szent Mártont gyakran ábrázolják a vállán átdobott fél köpennyel a legendája alapján. De még ennél is közismertebb „védjegye” a liba. A legenda szerint Márton túl szerény volt ahhoz, hogy püspök legyen, ezért amikor meg akarták választani, bebújt egy ólba a libák közé. Csakhogy a szárnyasok hangos gágogásukkal elárulták a rejtekhelyét. Innen a Szent Márton lúdja elnevezés.

Így aztán a szentség és a libapecsenye végül szépen összekapcsolódott a hagyományban. Márton püspök emlékét máig libasülttel és újborral ünneplik Európa-szerte. Nyugatabbra Márton-napkor a gyerekek előadják a köpenyes és a libás legendát, este lámpás felvonulásokat tartanak, otthon pedig elfogyasztják a finom libasültet.

A Márton-nap nálunk is alkalmat teremt szerte az országban évről évre szaporodó, kisebb-nagyobb helyi rendezvényeknek, melyeken fontos szerepe van a bornak, a libalakomának, a szórakoztató hagyományőrző programoknak.

 

küszöbön az advent

A kisfarsang a karácsonyt megelőző mulatozás ideje volt, amellyel a gazdasági év lezárulását ünnepelték. Ez idő alatt tartották a lakodalmakat és a bálokat is. (Utána egészen nagyfarsangig tilos volt esküvőt tartani vagy bálozni.)
A
Katalin-napi bál országszerte elterjedt volt a parasztság és a polgárság körében egyaránt. Még időjóslás is kötődik hozzá: „ha Katalinkor kopog, karácsonykor tocsog”. De akármilyen az idő, ezen a napon befejeződnek a vigadalmak, véget ér a kisfarsang.
Ezután egy csendesebb időszak következik, az advent, a karácsonyvárás ideje.

Ezen a ponton szeretnénk emlékeztetni a hagyományőrzőket arra, hogy Szent Márton nagy adakozó is volt. Talán a Márton-nap is arra emlékeztet, hogy ne csak a saját pecsenyénket sütögessük. Ha máskor nem, hát a közeledő karácsonykor gondoljunk azokra is, akik nem ehetnek libasültet, sőt még a puszta betevő falatért is meg kell küzdeniük nap mint nap.


Márton-napi izgalom Márton-napi lámpás felvonulás

Német nyelvterületen kedves szokás a gyerekek Márton-napi lámpás felvonulása

Kapcsolódó cikk:
Olvasta: 15379
Hozzászólások (1)Add Comment
folytköv?
Írta: Gerke, 2009.01.11. 20:35
most uilyen szépen csinljátok meg a nagyfarsangot is

Szólj hozzá Te is!
kisebb | nagyobb szövegmező

busy
 
< Előző cikk   Következő cikk >
Ajánló

Boros Csaba: Sose ébressz fel

Republic, Győr - 2009
>> Véresen komolyan gondolták – Boros Csaba interjú

Élt 27 évet

Amy Winehouse

Kattints sorban a képekre!

Pezsi Tipp!
A kis képekből megnyíló cikk-kártyákon, hogy követhesd e rövid kis 27 esztendőt, klikkelj az elsőre, majd a számítógép billentyűjének nyílgombjával lépegess előre (a nyílgombbal visszafelé is haladhatsz). Egyszerre több kép is kinyitható, ekkor külön-külön klikkelendők és azok az egérrel vonszolva tetszőleges pozícióban elrendezhetők (kártyázás). Bezáráshoz kattints a képre, vagy csak simán 'Esc'...

Cikkajánló

 

REPUBLIC: Pozitív élmények sorozatban

Koncert-benyomások egy 15 perces filmetűddel...

 

A bor csodája

Zelnik József A NAGY SZERTARTÁS című megkerülhetetlen kötete, mely egy mély titkot is feltár...

 

Kepes András iskolái

Egy vérbeli újságíró szellemes önvallomása. Lehet tanulni tőle...

 

Libasültek

Márton-napra és azután...

 

Sütőtökszezon

A sütőtök a legolcsóbb téli vitaminforrásunk, de ha mindig sült tök formájában fogyasztjuk, hamar rá lehet unni...

 

Tök jó!

Sima vagy rücskös, kolbász vagy bunkó, repülő csészealj? Mindegyik tök, és mégis tök más...

 

Itt a világvége...

A világvége illemtana. Kell ez nekünk? A Meszlényi könyv kritikája...

 

Kelta zene, ír sztepp

Mi ez a tánc, fiatalok? Az 1994-es Eurovíziós fesztivál legnagyobb szenzációja...

 

Kisfarsangolunk

A hagyományos ünneprend szerint három farsangos időszakunk van: a kicsi, a nagy meg a zöld...

 

Ne köpd ki a szőlőmagot

A szőlőszem csodáit nagyrészt még ma is titok fedi...

Legfrissebb hozzászólások >>

Télvégi saláták
Imádom az almás feketeretek-salátát. Hetente megcsinálom, és a férjemmel együtt élvezzük, ...
Aranykönyves Júlia
Most tudtam meg, hogy Júlia meghalt 76 évesen. Nagyon szerettem a könyveit és az elképzeléseit...
A nagypénteki hal
Szerintem is butaság ez a nagypénteki ünnep. Akiknek ez fontos, azok megünneplik. Akiknek meg ne...
Illemhely-TUDOMÁNY
Ma már nemcsak Santa Monicában, hanem a tőlünk nyugatra lévő városok egy részében is elindu...
Az Állami lakótelep
Jó estét mindenkinek, remélem még működik ez az oldal, és olvassák is. Önökhöz képest e...
Búcsú Laci bácsitól
Most olvastam a réges-régen leírt sorokat Pesti László temetéséről. Annyira szép volt és m...
Szolnokon is "Kész a leltár"
Makón éltem át és örömmel a másfél órát vele a Hagymaházban.
Az Állami lakótelep
Még annyit szeretnék mondani, hogy néhai "LACI" bácsit természetesen jól ismertem, hiszen éde...

Mozilla Firefox

Ajánlott böngészőnk
Kattints a képre!

Ajánlott böngészőnk - kattints a képre és töltsd le...

A leggyorsabb és
legbiztonságosabb böngésző.
Magyarul beszél és ingyenes.
Ráadásul mindent látni fogsz...

Töltsd le és installáld
pillanatok alatt!