Pesti Zsibongó

2024. május 16. csütörtök
Szövegméret
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Címlap arrow Röviden arrow Billy Cobham a 2011-es SzeptEmber Feszten
Billy Cobham a 2011-es SzeptEmber Feszten
2011.07.15.

A 2011. szeptember 3-i koncert előtt Billy Cobham exkluzív interjút adott a Pesti Zsibongó munkatársainak. Az interjú és az egyidejűleg készült filmtudósításunk 2017 elején várható.
Ha szeretnél értesítést kapni az anyag megjelenéséről, iratkozz fel
>> hírlevelünkre!


Billy Cobham a Pesti Zsibongón
Kétrészes társadalom- és koncertkritikánk már olvasható:


Az eredeti koncertbeharangozó cikkünk >>

Billy Cobham (USA) és a Morgan Workshop (HU)

SzeptEmber Feszt – 2011. szeptember 3. szombat, 17:00
Népliget, Vízvonal Jazz Színpad
Billy Cobham, a jazz-rock legendás dobosa a SzeptEmber Feszt 2011-en

Billy Cobham, az amerikai fekete dobos, a jazz-rock korszak meghatározó egyéniségeként a műfaj sztárjainak szinte mindegyikével játszott, közösen alkotva zenetörténeti jelentőségű produkciókat. Leghíresebb zenekara a John McLaughlin angol gitáros zeneszerző vezette Mahavishnu Orchestra (pontosabban a 70-es évek elejének első, illetve a 80-as évek közepének 3. Mahavishnu Orchestrája). A szervezők elmondása szerint: ilyen kaliberű jazz-sztár, ekkora ingyenes rendezvényen, Magyarországon ezidáig még soha nem lépett fel. Lássunk hát csodát...

Billy Cobham a hetvenes évek eleje óta a jazz és a jazz-fusion egyik legmeghatározóbb alakja, energikus, komplex játékstílusával dobosok több generációját inspirálta és inspirálja a mai napig. Az azóta tömegével megjelent dob-titánok és azok még tömegesebb reinkarnációi lényegében mind az ő köpönyegéből bújtak elő.

Zenekarvezetőként/zeneszerzőként olyan jazz-rock klasszikus darabokat jegyez, mint a „Spectrum” vagy „Crosswinds”, több évtizedes munkássága eredményeképpen mára az egyik legkeresettebb „mester” dobos ill. dobtanár.

A panamai születésű Billy Cobham New-Yorkban nevelkedett, ahol elsősorban latin zenei hatások érték. A katonai szolgálat után Horace Silver zenekarában dolgozott, majd 1969-ben a Brecker-fivérekkel, John Abercrombie-val megalakította a „Dreams” nevű zenekart. A következő évben Miles Davis hívta zenekarába és négy korszakalkotó, a jazzt alapjaiban megújító, a fúziót megteremtő lemezen működött közre. Ez a műhely ontotta ki aztán magából az új jazz új titánjait (Coreától, Zawinulon át, Jarrett-től, Hancock-tól, Airto Moreirán, vagy John McLaughlin-on át Wayne Shorterig, de a sor végeérhetetlenül hosszú és impozáns). Lényegében tehát a beavatást a hatvanas hetvenes évek fordulóján magától a MESTER-től (Miles Davis) kapta a zenetörténet későbbi progresszív folyamának meghatározó alakjaival. A progresszív zene születésének vegykonyhája (Bitches Brew) minden elemét az eredetnél szívta magába. Aki most itt találkozhat vele, az kiélvezheti a kortársak privilégiumát, az egyszeri és megismételhetetlen találkozás pillanatát az élő zenetörténettel, az egyszeri és múlékony, de mégis örök pillanattal...

Szurkoljunk hát együtt a magyar jazzválogatott tagjainak (Morgan Workshop), hogy méltó mód vegyék fel a tempót ebben a félelmetes időalagútban. Tehát, hajrá Vukán György (zongora), Kaltenecker Zsolt / Csanyi Zoltán (billentyűs hangszerek), Berkes Balázs (bőgő), hajrá Lattmann Béla (bass gitár), László Attila (gitár), Babos Gyula (gitár), Fekete-Kovács Kornél (trombita), hajrá Csepregi Gyula (szoprán és tenor szax), Jász András (szax), Zsoldos Dániel (ütők) és hajrá Zsoldos Béla (ütők és marimba). Nagyon erős csapat.
Ja és Nagy Feró is ott fog csápolni, legalábbis ezt ígérte nekünk...

Mi mindenképpen ott leszünk!


Még többet Röviden...»
[ A rovat archívuma ]
Olvasta: 6221
Hozzászólások (1)Add Comment
válogatott
Írta: daniló, 2011.09.04. 18:25
Kár hogy nem láttam a Nagy Ferót a jazzkoncerten csápolni, mert mikor meg ő lépett fel,akkor már buszra szálltunk a Népligetnél. Véletlenül keveredtünk a színpad elé ahol a Cobham játszott a magyarokkal, nem akartam hinni a fülemnek meg a szememnek, hogy őt látom. Hát hogy kerül ide, azt kérdeztem az emberektől. Én mikor fiatal voltam sokat hallgattam a lemezeket amin ő játszik, és annyi év telt el azóta, hogy lehet az hogy nem öregedett meg? A dobolása is nagyon erős még mindig, nagyon technikás és nem kiméli magát. El is lehet neki hinni hogy a Miles Davis meg a többi nagy ász mellett dobolt. Most itthon rákerestem a neten és látom hogy 67 éves, és így találtam meg ezt a helyet. Vicces hogy szurkoljunk együtt a magyar válogatottnak! Hát ez bejött, csak a végére ült le egy kicsit az egész , valahogy nem volt befejezve, de amúgy nem vallott szégyent a "magyar válogatott" a jazz-ben (sem) ezen a héten.

Szólj hozzá Te is!
kisebb | nagyobb szövegmező

busy
Utolsó frissítés ( 2016.11.09. )
 
< Előző cikk
Ajánló