Pesti Zsibongó

2024. május 17. péntek
Szövegméret
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Barangolások a Népligetben >> 1. rész

Családi program budapestieknek »
Pesti László, a fák igaz barátja kalauzol a Népligetben

Mert kirándulni Pesten is lehet. Ha felülünk a 3-as metróra, és kiszállunk a Népliget állomásnál, 3 perc séta után már magunk mögött is hagytuk a város zaját és füstjét. Hihetetlen, de a Könyves Kálmán körúttól száz méterre már csak madárcsicsergést hallunk és tiszta levegőt szívunk. „A fákon a moha a bizonyíték. Füstös levegőben nem él meg a moha” – mondja Laci bácsi. A liget legendás kertészénél senki sem ismeri jobban a legnagyobb pesti közparkot, amelyben több mint ötszáz féle fa és cserje különböztethető meg, köztük igazi ritkaságok is. A legöregebb fát még 1855-ben ültették.
Pesti Laci bácsi, a Népliget legendás kertésze
Minden fát ismer - Pesti Laci bácsi, a Népliget legendás kertésze

Jó vele barangolni a Népligetben. Nemcsak azért, mert minden növényt név szerint ismer (magyar és latin nevén egyaránt), és kérésre azt is elmondja, hogy melyik honnan származik, felsorolja a kártevőit és az ellenük való védekezést. Sőt nem csupán ismeri, hanem közel negyven éve védi, alakítja és gyarapítja is ezt a parkot. Ő az, aki a saját pénzéből öntötte betonba a Népliget tájékozódási pontjait, a sétányok neveit, képeslapsorozatot adott ki a nevezetességekről, grafikai sorozatot a növényekről. Ma már nyugdíjasként és társadalmi munkában, de minden nap kint van a ligetben. Amerre csak járunk, facsemetéket mutat, amelyek védő cserjékkel körülvéve növekednek, hogy a vandálok ne tördeljék le őket, és egyszer majd ugyanolyan hatalmasak legyenek, mint a Népliget százéves fái.

A fákon kívül egyéb nevezetességei is vannak a hatalmas parknak – építmények, szobrok, ipari műemlékek stb. Laci bácsi ezeket is számon tartja, gyarapítja, és rövid kultúrtörténeti kiselőadást is tart róluk, ha éppen van rá érdeklődés. Tömören és választékosan fogalmaz, látszik, hogy nagy gyakorlata van benne. Valaha, amikor még iskolai osztályok jártak ide kirándulni, Laci bácsihoz vitték a gyerekeket környezetismereti órára. Többek között megtudhatták, hogy az a zöld faépület a Mutatványos-téren a vásári bábjáték utolsó mohikánjának, Kemény Henriknek a bábszínháza.
Pesti Laci bácsi a Kemény Henrik féle bábszínháznál
A mai Mutatványos-tér büszkeségei - a két szürkefenyő és az oregoni hamisciprus

„Aligha van még másik színház, mely ennyire eggyé vált a kerttel – olvashatjuk Pesti László: Kert a Bábszínháznál című írásában. – Belső udvarán, sőt a nézőtéren is nagy zöldjuharok terjesztik szét ágaikat a tető fölött, védelmet nyújtva a nyári tűző napsütés ellen, páratlanul hangulatossá téve a helyet. Oldalsó bejárata közelében termetes feketenyár áll, Kemény Henrik bábművész személyes ültetése. Az épület főbejárata előtt, a Borbás Vince-sétányon kisebb vadgesztenyék és nagyranőtt feketenyárak alkotta fasorban minden évszakban kellemes a séta. Jobbra tekintve galagonyák, veresgyűrű somok, babérmeggyek és ördögcérnák közül toronymagasságra szökell egy fekete jegenyenyár. Bal oldalt, a Domokos János-sétány betonjára bókolón kihajlik a mogyoróbokor-sor, tavaszi virágzása üdítő látványosság. A mogyoró-sor árnyat adó ostorfában folytatódik, termése télen a madarak keresett tápláléka, közelében szép nagy ezüstfenyő áll, tövében kúszó kecskerágókkal. Az út itt autóparkolóvá szélesedik, ahol fagyalok, hóbogyók, aranyfák és néhány életfa árnyékolja a várakozó járműveket. E cserjesor mögött naspolyasor áll piros virágú vadgesztenyék társaságában, és nem messze egy nagyobb csalánteleptől, amit a gyógynövénygyűjtők rendszeresen felkeresnek.”

És így tovább... Ez a rövid részlet is felkelti bennünk az érdeklődést, hogy az „írástudó kertész” és mecénás társaságában keressük fel a Népligetet. Erre a Budapesti Városvédő Egyesület környezetvédelmi csoportja szervezésében nagy ritkán alkalmunk is lehet.

Addig is ajánljuk figyelmükbe a Laci bácsi ligete című rövidfilmünket, illetve a teljes >> mozicikket, no meg Barangolások a Népligetben sorozatunk következő részeit.


Cikkajánló
Pesti Laci bácsi a nyolckerből...

Olvasta: 10444
Hozzászólások (4)Add Comment
Bábszínház
Írta: Dante, 2010.09.20. 18:38
Kemény Henrik bábszínháza sajnos ismét rossz állapotban van a Népligetben. Kezdik kitördelni a léceket a vandálok. Kár érte, Pedig ez is a liget egyik vonzereje lehetne. Még megmenthető állapotban, azért írom, hátha van valakinek valamilyen ötlete.
Laci bácsi mikor lesz?
Írta: bogarász, 2010.10.03. 21:34
Tudja valaki mikor lesz Laci bácsinak újabb Népliget bejárása?? sajnos lemaradtam a múltkor, nagyon szar idő volt. Az öreg nagyon tetszik, olvastam egy interjúját a Népszabiban, keresétek meg a Googlen- ezsméletlen az öreg. Ezt a sétát ne hagyjátok ki,
...
Írta: Dante, 2011.06.13. 18:02
A Kemény Henrik-féle bábszínházat fel kell támasztani a tetszhalálból. Úgy tudom, hogy Debrecenben vannak a bábok,hogy ott bábmúzeum legyen. De miért nem lehet ezt megcsinálni a Népligetben? Ott volna a helye. A Kósa Lajosnak fontos, a Tarlósnak nem?
A bábszínház megsemmisült
Írta: Pesti Zsibongó, 2014.04.09. 22:14
Kemény Henrik bábszínházát 2011-ben felgyújtották, az leégett, így sikerült vandál kezeknek maradéktalanul megsemmisíteni. A fentebb szólott Dantéhoz kapcsolódva: Budapestnek valóban nem volt e kis házikó fontos. Van viszont itt fővárosunkban elég salak és vandalitás a romboláshoz, ahogy van elég restség és tunyaság is pártoskodó és süket elitünkben, hogy mindezt tunyán szemlélje. De nem baj: maradtak a ligetben még drogosok, csövesek, melegek, anyós talicskázás a Szeptemberfeszten és így tovább. Továbbra is az az ország vagyunk amelyik nem becsüli értékeit. Hacsak Berki Krisztián, Gáspár Győző és Kelemen Anna nem tekinthetők annak. Talán szimbolikus, hogy Laci bácsi épp 2011 őszén tette le kulcscsomóját a Főkert vezetőjének asztalára, mondván, tiszte itt véget ért, az elmúlásra kell felkészüljön.

Szólj hozzá Te is!
kisebb | nagyobb szövegmező

busy
 
< Előző cikk   Következő cikk >
Ajánló