Pesti Zsibongó

2024. május 20. hétfő
Szövegméret
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Címlap arrow News arrow Archive_s arrow Jim Hall Trio: egy jazzlegenda a Trafóban
Jim Hall Trio: egy jazzlegenda a Trafóban

2010. április 8. csütörtök, 21 órakor

Aligha lehet nagyobb vágya egy jazzbarátnak, mint találkozni az utolsó nagy generáció tagjaival. Az 1930-as születésű amerikai gitáros, Jim Hall a bebop korszaktól kezdve végigjátszotta a jazztörténelmet. Kimagasló jelentőségét mindig megújulni kész stílusa igazolja, munkásságát pedig az utána következő nemzedékre gyakorolt óriási hatása.
Jim Hall (Jim Allen fotói)
Jim Hall - a műfaj nagy öregje

A nagyon-nagyon beavatottak, vagyis a jazz-gitárjáték legalaposabb ismerői, a legendás újítók között tartják számon Hall-t. A bebop gitárjáték (mely tudvalevőleg a mai modern jazz-, sőt rock-gitározásnak is az alapja) etalonja ő, akire nem véletlenül tekintenek az olyan szintén innovatív nagyágyúk egyik mesterükként, mint Pat Metheny, vagy John Scofield. Újító mivolta különösen blues-játékában érhető tetten, ahol a megszokott klisék nélkül képes megteremteni a tipikus blues-érzést.

Egyébként is utálja a kliséket. Miután 1965-ben megnősült (és végleg lemondott az italról), biztos állás után nézve egy népszerű tévé-show zenekarában kötött ki. „Három és fél évig maradtam. Ostoba zenét játszottunk. Akkor megesküdtem: Ha ennek vége, soha többé nem játszom egyetlen olyan hangot sem, amely nem jelent számomra valamit” – emlékezett vissza.

Ahogy az már lenni szokott, őt is egy korábbi újító indította el a pályáján – Charlie Christians, aki elektromos erősítőt alkalmazva kísérő hangszerből szóló hangszerré tette a gitárt. Jim Hall tizenhárom évesen hallotta őt először egy Benny Goodman-albumon, és ezzel megpecsételődött a sorsa. Valójában az óvatos újítók közé tartozik, aki egyesíti a jazz klasszikus és progresszív vonásait. Hall tulajdonképpen a diszkrét rafinéria mestere, akit hangszerelőként és zeneszerzőként is magasan jegyeznek.

Egyébként a fogadalmát is betartotta. A szólói nagyon változatosak, nem önti ránk a hangok zuhatagát, tud szünetet tartani, és számításba veszi a zenésztársait is. A jazzben gyakran visszatetsző magamutogatás helyett a muzsikusok kreatív együttműködésének a híve.

Hogy kikkel is játszott együtt? – a jazzisták ezt is kötelezően nyilván tartják. Nos az 1950-es, 1960-as években olyan jazz-óriások klasszikus felállású zenekarainak volt a tagja, mint Chico Hamilton, Ella Fitzgerald, Art Farmer, Sonny Rollins, Stan Getz, Paul Desmond, Jimmy Giuffre vagy Gerry Mulligan.

Gitárjátéka több „megkerülhetetlen” lemezfelvételen hallható. Így a zongora-gitár duójáték irányvonalának egyik meghatározójává váltak a Bill Evans-szal készített albumai. Jól összepasszoltak ők ketten a csendes, bensőséges, lírai játékban. Jim Hall nem a hangerővel hengerli le a hallgatót: „Azért használok erősítőt, hogy halkan játszhassak, hogy ne vesszenek el a hangszín finomságai.”

Legutóbbi lemezét, a 2008-as Hemispheres-t napjaink egyik legizgalmasabb, szürrealista gitárosával, Bill Frisel-lel készítette. Budapesti koncertjén ennek a lemeznek a ritmusszekciója, két ifjabb „Titán” kíséri: Scott Colley (nagybőgő) és Joey Baron (dob).


A nagy dobás...
A Kovács Linda Quartet

Előzenekar (20 órakor):
Kovács Linda Quartet
Kovács Linda – ének
Fenyvesi Márton – gitár
Hock Ernő – nagybőgő
Sárvári Kovács Zsolt – dob
Vendégszólista:
Zana Zoltán – tenorszaxofon

 

A Kovács Linda Quartet zenéje mainstream jazzből táplálkozó modern jazz, melyben teret kap minden olyan zenei kísérletezés, amely műfajtól függetlenül, természetes módon illeszkedik elképzeléseikbe.

Az énekes és hangszeres improvizáció áll előtérben, ugyanakkor jól megszerkesztett, komponált zenéről beszélhetünk.

Miles Davis, John Coltrane hagyatéka mellett hatással van rájuk az amerikai avantgarde, a free jazz, valamint az európai, klasszikus zenei hagyományokon alapuló modern jazz. A repertoárt saját szerzemények és átdolgozások alkotják, a darabok szerzője Kovács Linda, szövegírója Király Martina és Lamm Dávid. 2009-ben jelent meg első lemezük Teach me silence címmel, melyen főleg saját szerzemények, illetve kortárs amerikai szerzők átdolgozásai szerepelnek.

 

Trafó - Kortárs Művészetek Háza
Budapest, IX. ker. Liliom u. 41.

Belépő: 3000 Ft (elővételben: 2500 Ft)


Cikkajánló
Olvasta: 10347
Hozzászólások (0)Add Comment

Szólj hozzá Te is!
kisebb | nagyobb szövegmező

busy
 
Következő cikk >
Ajánló

SzeptEmber Feszt 2011 Sajtótájékoztató

Nagy Feró esete a jazzdobbal és Gagarinnal...
A Pezsi blogger kamerája által a 2011-es SzeptEmber Feszt sajtótájékoztatóján rögzítettek 2. részében Gál Gábor fesztiváligazgató és Molnár József, a Budapesti Turisztikai Központ ügyvezetője arról szól, miként is kerül fel a Népliget az ország turisztikai térképére, miközben a Magyar Jazz Szövetség alelnöke a teljes Morgan Workshop nevében is érzékletesen "remeg" az érkezőfélben lévő világsztár Billy Cobham keltette izgalomtól. Zárszavában viszont Nagy Feró – aki celebként ma már szinte mindent tud és a rétesvonatra a csülkös pörköltig váltotta meg jegyét –, kollegájától, Zsoldos Bélától kikéri magának (is) a jazzdobolás Gagarinját...
[ Hotel Tulip Inn Budapest Millenium - 2011. augusztus 24. ]
Mozicikkünkben minderről >> bővebben...

Cikkajánló

 

REPUBLIC: Pozitív élmények sorozatban

Koncert-benyomások egy 15 perces filmetűddel...

 

A bor csodája

Zelnik József A NAGY SZERTARTÁS című megkerülhetetlen kötete, mely egy mély titkot is feltár...

 

Kepes András iskolái

Egy vérbeli újságíró szellemes önvallomása. Lehet tanulni tőle...

 

Libasültek

Márton-napra és azután...

 

Sütőtökszezon

A sütőtök a legolcsóbb téli vitaminforrásunk, de ha mindig sült tök formájában fogyasztjuk, hamar rá lehet unni...

 

Tök jó!

Sima vagy rücskös, kolbász vagy bunkó, repülő csészealj? Mindegyik tök, és mégis tök más...

 

Itt a világvége...

A világvége illemtana. Kell ez nekünk? A Meszlényi könyv kritikája...

 

Kelta zene, ír sztepp

Mi ez a tánc, fiatalok? Az 1994-es Eurovíziós fesztivál legnagyobb szenzációja...

 

Kisfarsangolunk

A hagyományos ünneprend szerint három farsangos időszakunk van: a kicsi, a nagy meg a zöld...

 

Ne köpd ki a szőlőmagot

A szőlőszem csodáit nagyrészt még ma is titok fedi...

Legfrissebb hozzászólások >>

Télvégi saláták
Imádom az almás feketeretek-salátát. Hetente megcsinálom, és a férjemmel együtt élvezzük, ...
Aranykönyves Júlia
Most tudtam meg, hogy Júlia meghalt 76 évesen. Nagyon szerettem a könyveit és az elképzeléseit...
A nagypénteki hal
Szerintem is butaság ez a nagypénteki ünnep. Akiknek ez fontos, azok megünneplik. Akiknek meg ne...
Illemhely-TUDOMÁNY
Ma már nemcsak Santa Monicában, hanem a tőlünk nyugatra lévő városok egy részében is elindu...
Az Állami lakótelep
Jó estét mindenkinek, remélem még működik ez az oldal, és olvassák is. Önökhöz képest e...
Búcsú Laci bácsitól
Most olvastam a réges-régen leírt sorokat Pesti László temetéséről. Annyira szép volt és m...
Szolnokon is "Kész a leltár"
Makón éltem át és örömmel a másfél órát vele a Hagymaházban.
Az Állami lakótelep
Még annyit szeretnék mondani, hogy néhai "LACI" bácsit természetesen jól ismertem, hiszen éde...
Támogatom a Pezsit >>
PayPal számlán keresztül
PayPal - a biztonságos és egyszerű módja az online fizetésnek!
Amennyiben cikkeink, vagy akár csak egyetlen anyagunk is tetszett, az hasznosnak bizonyult, örömöd lelted benne, vagy egyszerűen csak értékazonosságot érzel lapunk szellemiségével, és valamilyen szimbolikus, de anyagai értelemben vett módon szeretnéd támogatni a kiadvány megmaradását, az ilyen fajta közlésformák kiteljesedését, akkor megteheted ezt egyszerűen és biztonságosan, a PayPal globális internetes banknál létesített "Pesti Zsibongó támogatói számla" javára, a PayPal biztonságos fizetőkapuja segítségével, tranzakciós költségektől mentesen.
Bankkártyával is!
Ha nem rendelkezel PayPal számlával és nem is szeretnél nyitni, de támogatnád a Pezsit, akkor ugyancsak a PayPal biztonságos felületén >> PPal számla nélkül is utalhatsz bankkártyával.

Mozilla Firefox

Ajánlott böngészőnk
Kattints a képre!

Ajánlott böngészőnk - kattints a képre és töltsd le...

A leggyorsabb és
legbiztonságosabb böngésző.
Magyarul beszél és ingyenes.
Ráadásul mindent látni fogsz...

Töltsd le és installáld
pillanatok alatt!

Pezsi blogger kamera >>

Kattints a képekre!

Pezsi Tipp!
Egy már nyitott kártya mellett, a balra és jobbra mutató billentyű-nyilakkal közvetlenül is lépegethetsz a filmek között, illetve egyszerre több filmkártyát is kinyithatsz, azokat tologatva elrendezheted. A lejátszás kezeléséhez vidd az egeret a film fölé...

Exkluzív

Billy Cobham >>
Kattints a képekre!
Nagyításhoz kattints a képre! Nagyításhoz kattints a képre!

Pesti kertek

Találkozás Pesti Lászlóval, a Népliget örökös főkertészével...

Kultur-dzsem

Saul Bellow, a városlakó

A modern nagyvárosi életforma látszólag nagy szabadságot ad az egyénnek, de megszünteti azt a biztonságot, amelyet a csoportokhoz való tartozás jelent a kisebb településeken. Az ember egy nagyváros nyüzsgésében a legszabadabb és a legmagányosabb. Ám az ezzel járó nagyobb felelősséget nem mindenki akarja vállalni. Ennek az infantilis, állandó támogatásra szoruló, ugyanakkor önmegvalósításról álmodozó, emberi kapcsolatokban szegény, tipikusan nagyvárosi létezésnek adja egyedi, mégis egyetemes megfogalmazását Saul Bellow, az éppen száz éve született és tíz éve elhunyt Nobel-díjas amerikai író Seize the Day (Napjaid gyümölcse) című kisregénye.

Bővebben...
 

Képforgó

nokata_ht.jpg